Přejdi na obsah Přejdi na navigaci

ÚvodZájezdy a dovolenéTermální lázněLázně Lendava - Thermal Resort Lendava 3*

Lázně Lendava - Thermal Resort Lendava 3*

Lázně Lendava - Thermal Resort Lendava 3*

Terme Lendava se nachází v bezprostřední blízkosti dálnice a centra nejvýchodněji položeného města Slovinska, Lendavy. Termální lázně jsou známé především pro svou unikátní parafinovou vodu, která zde vyvěrá a svým složením se liší od složení ostatních termálních vod v této části Evropy. Jedinečnost vody, která má díky parafínu jemně nazelenalou barvu sem láká především klienty s pohybovými obtížemi, ale také sportovce, kteří se zde relaxují. Detailní popis zájezdu


Termín: 19.4.2034
Doprava:Vlastní
Místo:Lendava
Cena: 3 590 Kč
Kód zájezdu: CZ37
Strava:Polopenze
Typ zájezdu:Relax
Ubytování:Apartmány

Nezávazně objednat

Thermal Resort Lendava

Termíny zájezdu

Termíny zájezdu připravujeme. Pro bližší informace nás kontaktujte.

Vzdálenost: Ostrava - Lendava - 516 km, Brno - Lendava - 355 km, Praha - Lendava - 554 km

Služby: snídaně a večeře formou bufetu

Klimatizace: ano.

Popis: recepce, restaurace, taverna s letní terasou, zimní zahrada, aperitiv bar, kadeřnický a kosmetický salón, vnitřní bazén, rekreační bazén, zimní a letní bazén, bazén pro děti, přírodní bazén gejzír s minerální vodou, sauna, zdravotní oddělení, solárium, konferenční místnosti, internetový koutek, Wi-Fi, hotelová knihovna.

Cena navíc zahrnuje:

  • ubytování na daný počet nocív hotelu nebo apartmánovém komplexu (pobyt je možný na libovolný počet nocí, minimum jsou 2 noci)
  • polopenze formou bufetu
  • neomezené koupání v jedinečných parafínových termálních vodách s teplotou vody do 38 stupňů Celsia
  • 1 x denně vstup do světa saun
  • wi-fi
  • parkování



Postřehy k pobytu v TERME LENDAVA - Thermal Resort Lendava 3*.

Lendava leží jen 5 km od maďarských hranic a není to daleko ani do Chorvatska a Rakouska, má tak strategickou polohu, co se výletů týče. Po dálnici můžete přijet do Lendavy ze směru od rakouského Grazu a Mariboru, nebo můžete zvolit dálnici přes Maďarsko a Budapešť. Pobyt v hotelu Thermal Resort Lendava 3* nás velice překvapil, a to mile. Nejprve při příjezdu vidíte hotel s nepříliš reprezentativní omítkou, fasáda již má něco za sebou, recepce je standardní a 3* odpovídající. Pokoje jsou moc útulné, menší s hezkým nábytkem. Kuřáci ocení balkon, dále pak je na pokoji mini bar a fén. Restaurace je prostorná, snídaně a večeře jsou výborné, nabídka pestrá, především dezerty u večeře a jejich výběr moc potěší všechny mlsouny. Kdo si chce večer posedět u dobrého vína, zamíří do hotelové taverny s krásným designovým interiérem a terasou. Rodiny s dětmi ocení venkovní hřiště vedle taverny a dětskou hernu, která se nachází v 1.patře hotelu. V těchto termálních lázních se léčí především nemoci pohybového aparátu a termální voda jako jediná ve Slovinsku obsahuje parafínové složky.

Celý komplex odpovídá kategorii 3*, bazény jsou rozlohou stejně veliké jako třeba v Radencich či Banovcich. Je zde však jeden bazén, který vůbec nikde ve Slovinsku není, tím bazénem je bazén pouze pro nudisty a pro všechny klienty, kteří se chtějí koupat ve venkovním termálním bazénu takzvaně na Adama a Evu. Nemusíte bydlet v kempu pro nudisty, můžete jen projít zahradou od ostatních bazénů, svléct župan a šup do vody bez plavek (plavčík kontroluje, zda nepodvádíte) .

Venkovní a vnitřní bazény jsou následující: 
1. Vnitřní bazén - teplota vody 32-34°C, celková plocha 150 m², hloubka 1,4 m (využívá se jako plavecký bazén, jsou zde masážní trysky a kolem něj je spousta lehátek k ležení)

2. Dětský bazén Lipa - teplota vody 28-32°C, celková plocha 34 m², hloubka 0,10-0,45 m

3. Rekreační bazén - teplota vody 30-32°C, celková plocha 167 m², hloubka 1,35 m
4. Přírodní bazén/vířivka Gejzir - teplota vody 36-38°C, celková plocha 18 m², hloubka 1,1 m 
5. Zimní-letní bazén - teplota vody 34-36°C, celková plocha 220 m², hloubka 1,35 m (je to vnitřní a venkovní propojený bazén, teplota vody je moc příjemná)
6. Přírodní bazén Gozd = nudistický - teplota vody 36-38°C, celková plocha 130 m², hloubka 1,2 m - koupání jen bez plavek
7. Plavecký - olympijský bazén - teplota vody 26-29°C, celková plocha 1050 m², hloubka 1,0-1,8 m (otevřený jen přes léto, záleží na počasí)
8. Venkovní dětský bazén - teplota vody 26-29°C, celková plocha 80 m², hloubka 0,18-0,60 m (otevřený jen přes léto, záleží na počasí)

Proč ale zvolit tyto lázně? Je to úplně jasné, i ti, co nevydrží celé hodiny jen v bazénech si přijdou na své a nebudou se zde rozhodně nudit. Stačí jen vyjít před hotel vpravo, kde se před vámi tyčí Lendavske gorice a vyhlášená vinařská oblast. Pokud se vydáte od hotelu k vyhlídkové věži Vinarium, je to jen 2 km pěšky. Půjdete do kopečka, výhled vás uchvátí a ještě větší zážitek budete mít, až vyjdete všech 240 schodů na ocelovou rozhlednu. Úplně nahoře se vám naskytne krásný výhled, panoramata na vinice a všude vinaři, kteří lákají k posezení. Doporučujeme pak pokračovat přes vinice po asfaltové silnici, kde občas projede auto ke kostelíku Svaté Trojice, kde je uložena mumie vojáka Michaela Hadika, který padl v boji proti Turkům. Bohužel prohlídky jsou zde jen po předchozí domluvě. Odsud pokračujete směrem pod Lendavský hrad, pak si vyjděte k němu, bývají tam zajímavé výstavy nebo do centra města. Centrum města má krásné divadlo, židovskou synagogu, kde se nachází muzeum, dále muzeum deštníku a další. Z centra města se vydejte zpět k hotelu přes nákupní zónu (zde je Spar, Lidl, Mercator, kavárny), odsud to máte už asi jen 1 km podél potůčku po asfaltové cyklostezce do hotelu. Kdo nechce podniknout velký okruh, ať si rozdělí procházky na dva dny, jeden den rozhledna Vinarium a zpět, druhý den centrum Lendavy a hrad.

Lendava je nejvýchodnější město ve Slovinsku, leží kousek od maďarských a chorvatských hranic, v podhůří Lendavskih goric nedaleko řeky Mury.

Parafinová termální voda, která není nikde jinde v Evropě- to jsou Terme Lendava, které leží ve středu oblasti vinařských kopců, která produkují prémiová vína. Specialitou lázní je parafinová termální voda, která má blahodárné účinky na pohybový aparát. Lázně mají tradici v léčbě revmatických onemocnění, proto jsou populární mezi seniory. Voda má také blahodárný účinek na kůži. Lázně jsou vhodné i pro relaxaci profesionálních sportovců. Motto lázní je „Ve zdravém těle, zdravý duch“.

Hotel Thermal Resort Lendava je středně velký hotel se 120 pokoji, apartmány a přátelským personálem. Osobní přístup personálu vytváří přátelskou atmosféru pro dovolenou s dětmi. Hotel je také vhodný pro cyklisty, kteří ocení krásné okolí hotelu. Jednolůžkové, dvoulůžkové pokoje, apartmány, junior suite jsou vybaveny koupelnou se sprchovým koutem a WC, fénem, kabelovou TV, telefonem, trezorem, klimatizací a balkonem s výhledem do přírody.

Široká nabídka lokálních jídel a vín. Hotel má hotelovou restauraci s bohatou snídaní formou bufetu a plnou penzí. Kromě tradičních hotelových jídel jsou v nabídce i tradiční slovinské pokrmy a pokrmy z regionu. Mezi tím, co musíte vyzkoušet je lendavský bograč. V restauraci se také pořádají svatební hostiny a jiné oslavy. Je zde vinárna s terasou, kde si můžete vychutnat osvěžující nápoj nebo sklenku dobrého vína z okolních lendavských vinic. Aperitiv bar je zásoben denním tiskem a širokou škálou alkoholických a nealkoholických nápojů.

Bazény- koupání ve všech ročních obdobích. Hotel Lipa má vnitřní, venkovní a dětský bazén. Hosté hotelu mají volný vstup do světa bazénů Terme Lednava (8 menších a větších bazénů). Část bazénů má termální parafinovou vodu, kde můžete relaxovat a užívat pohodu. Koupání je možné po celý rok, v pátek a v sobotu si můžete užít noční koupání. Lázně Terme Lendava se skládá z několika bazénů - 50m olympijský plavecký bazén s normální vodou, ostatní s termální. Bazény jsou rozděleny na vnitřní a venkovní část. Terme Lendava má víc jak 1800m2 vodní plochy - osm bazénů různých velikostí a tvarů- každoroční zimní plavecký bazén, termální koupaliště "grozd", olympijský bazén s tobogánem a skluzavkou, dětský bazén. Areál také nabízí vodní efekty, klidnou řeku, podvodní masáž, gejzíry a vodopády.

Wellness - v termálech Lendava je pramen parafinové termální vody, která má blahodárné účinky na kůži, a pomáhá při revmatických onemocněních. Hosté hotelu Lipa mají možnost využít zvláštní výhody ve wellness centru. Hosté mají také k dispozici kadeřnický a kosmetický salon. Nejlepším zdrojem relaxace v Termálu Lendava je její termální voda, která pomáhá lidem zlepšovat zdraví a pohodu. Termální voda obsahuje velké množství parafinu, který příznivě působí na vitalitu a mladistvý vzhled pokožky. Koupání ve speciální zelené termální vodě pomáhá řidičům od každodenního dopravního stresu.

Aktivní odpočinek - Terme Lendava nabízí díky svému rozmanitému okolí mnoho možností pro aktivní dovolenou. Kratší a delší vycházky po vinařských kopcích, jízda na kole a řadu kolektivních sportů. Turistické a cyklistické trasy v krásném okolí kopců posetých vinicemi. Hosté hotelu Lipa také můžou využít hřiště na košíkovou a basketbal. Nedaleko je také fotbalové hřiště. Hotel také nabízí službu pronajmutí kol pro výlety po okolí. Okolí také nabízí mnoho příležitostí pro procházky po památkách.

Sportovní zařízení:

  • plavecké bazény
  • fotbal, basketbal, volejbal
  • pronájem kol
  • fitness,
  • nordic walking
  • aerobic, aqua gymnastika,

Na recepci hotelu si můžete objednat celou řadu rekreačních a sportovních aktivit.

Turistické a cyklistické trasy - mnoho turistických a cyklistických tras se vine mezi kopci, kostely a vinicemi. Pěší výlety jsou ve stylu nordic walking.

Výlety na kole - sedm túr na kole s cílem v Lendavě, jsou dlouhé 20-65km. Částečně vedou po Maďarsku a Chorvatsku, na nichž můžete vidět zajímavosti kraje.

Mura-Drava bike - označení cyklostezky spojující Rakousko, Slovinsko, Maďarsko a Chorvatsko. Pro snadnou orientaci jsou všechny stezky značené GPS souřadnicemi. Trasy doplňují tématické výlety na kole přes vinohrady.

Pomurska naučná stezka - Chráněná přírodní oblast Goričko je ideálním místem pro poznávání krás přírodního a kulturního dědictví regionu.

Pěší túra po lendavských kopcích - Skrz lendavské kopce vede stezka na Piramidu - 323 m.n.m. V kapli sv. Trojice z roku 1728 je přírodně konzervovaná mumie vojáka Hadíka, který podle lidové tradice padl v roce 1603, kdy bránil Lendavu před Turky.

PAMÁTKY  A TURISTICKÉ CÍLE

Lendavský hrad

Lendavský hrad stojí nad starou částí města na strmém kopci, jenž se vzpíná v nadmořské výšce 266 m. n. m. mezi malebnými pahorky posázenými vinohrady. Původní hrad zde stál od 12. století, v průběhu století prošel několika přestavbami, nejvýrazněji změnil svoji podobu za vláda rodu Bánffy. Během tureckých nájezdů byl hrad silně poškozen, proto ho poslední majitelé, rod Esterházy, roku 1712 opravili a přestavěli do tvaru písmene L. poslední velkou změnou prošel hrad v 19. století. V současnosti v něm sídlí Galerie-Muzeum Lendava.

Farní kostel sv. Kateřiny

Původní kostel z 12. století byl zničen během tureckých vpádů. Na začátku 16. století dal János Bánffy postavit v severní části města klášter a u něj kostel, který Turci poničili. Stavba to byla bezpochyby nádherná a majestátní, vždyť dokonce Národní galerie v Budapešti má ve sbírce 4 její reliéfy. Dnešní kostel nechala v letech 1749 - 1751 postavit příslušnice šlechtického rodu Esterházy. Hlavní oltář zdobí obraz sv. Kateřiny Alexandrijské, ochránkyně církve. Obraz namaloval italský malíř Felix Barazutti. Barokní podobu kostela zdůrazňují 4 postranní oltáře. Pod presbytářem se nachází krypta, v níž jsou uloženi někteří členové rodu Esterházy. V kostele je také uložen zlatý kalich, dar hradního pán Kristófa Bánffya.

Synagoga a židovský hřbitov

Stavba synagogy, která stojí dodnes a vedle mariborské je jediná ve Slovinsku, začala roku 1866. Jako sakrální objekt fungovala do roku 1944. Dnes interiér zdobí 6 pozlacených železných rýhovaných sloupů s korintskou hlavicí podpírajících galerii. Z původního vybavení se zachovaly pouze hodiny. Po desetiletích chátrání byla synagoga v devadesátých letech 20. století opravena a dnes slouží jako prostor pro výstavy a pořádání různých akcí. Roku 2013 byla prohlášena za celoslovinské muzeum holocaustu.

Židovský hřbitov se nachází v Dolgi vasi. Najdeme zde 128 náhrobků s nápisy, hřbitov je rozdělen na 3 části a je památkově chráněn, stejně jako synagoga.

Radnice

Dolnolendavská záložna roku 1891 odkoupila od knížete Esterházyho hotel Krono, jenž byl pohostinským centrem města. Budovu nechala opravit, tak aby vyhovovala tehdejším potřebám. Pro hosty bylo zařízeno 12 pokojů, dále se zde nacházela lednice (místopro skladování ledu), kuželkářská dráha, kavárna, restaurace, taneční sál, stáje pro 40 koní a depo. Od rekonstrukce roku 2006 se zde nachází radnice. Ve vestibulu se nachází již zmíněná skulptura protestantského kazatele Györgya Kultsára symbolizující bezbřehou moc knih a soužití, které se lety prohlubuje a utužuje.

Evangelický kostel

Byl postaven v letech 1931 – 1934, s klasicistními prvky podle návrhu architekta Antala Kelemena. Kostelje dvojníkem evangelického kostela ve městě Csorna v Maďarsku. Vnitřní vybavení a kazatelna jsou dřevěné, oltář je dílem lendavského malíře Ludvika Pandura.

Centrum Bánffy

Dům roku 1887 koupil vážený židovský advokát dr. Adolf Soplák, který se do Dolní Lendavy s rodinou přistěhoval. V budově na dvoře se nacházela v polovině 18. století židovská modlitebna, předchůdkyně synagogy. Dnes má v budově sídlo Centrum Bánffy, které funguje v rámci Ústavu pro kulturu maďarského národa. Centrum Bánffy je významným kulturním „pramenem“ maďarské kultury, která navštěvují jak domácí tak turisté, které zajímají maďarské knihy a časopisy, bohaté umělecké a populárněvědecké programy, ale také návštěvníci, kteří si spíše dopřejí dobrou kávu a lahodné pečivo a zároveň zažít prostředí měšťanského života. Centrum dostalo název po dolnolendavském aristokratickém rodu, jednom z významných maďarských rodů 17. století, mecenáše a kulturního činitele.

Divadelní a koncertní dvorana

Návrhy nakreslil maďarský architekt Imre Makovec, pro stavbu vybral přírodní materiály, do detailů a struktury stavby vnesl prvky historie a mytologie kraje. Dvorana byla postavena roku 2004, přízemí a galerii vestibulu zdobí sochy domácího výtvarníka, akademického sochaře Ference Királye. Vestibul je příjemným prostorem pro setkání, pohoštění, recepce apod. při otevírání výstav. Dvorana s 444 sedadly, velkým pódiem a profesionálním vybavením umožňuje provedení všech žánrů divadelních představení, hudebních a tanečních vystoupení, je vhodná také k pořádání kongresů a seminářů. V objektu se nachází i kavárna.

Muzeum měšťanstva, tiskařství a výroby deštníků

Radnice postavena na začátku 20. století je jedna z nejhezčích nebarokních staveb Pomurja.  Muzeum je v ní otevřeno od roku 2007. V první části muzea je přestaven rozvoj měšťanstva Lendavy. Období nezklety 1867 a 1914 bylo zlatým obdobím rozvoje města. Právě tak je možno si prohlédnout odkaz lendavských lékárníků – lékárenské vybavení z 19. století. Roku 1835 totiž Béla Kiss v Dolní Lendavě otevřel první lékárnu v Pomurju. Město bylo hrdé na první závod na výrobu deštníků Hungaria/Hungária Hazai Ernyőgyár Rt., který byl velmi pravděpodobně první na území Rakouska-Uherska. V druhé části muzea jsou vystaveny staré tiskařské stroje, dále pak listiny a časopisy, které se v Dolní Lendavě tiskly. Zde vytiskli první tři knihy na území dnešního Slovinska, které napsal maďarský kazatel György Kultsár.

Knihovna

Vila s kanceláří královského notáře Oszkára Laubhaimera byla postavena roku 1906 podle projektu neznámého architekta z Budapešti. Stavba je jedinečnou kulturní památkou neobarokní městské architektury. Její vnějšek charakterizují 4 rohové věžičky a barokní kartuše. Interiér, kde dnes funguje knihovna, je vybaven bohatou štukaturou a secesními barevnými vitrážemi pravděpodobně ze školy Mikse Rótha. Při 100. výročí narození Miška Kranjce byla ve dvoře postaven jeho bronzová skulptura, dílo sochaře Tršara.

Kaple Svaté Trojice s mumií Mihaela Hadika

Kaple Svaté Trojice, která chrání město, stojí uprostřed vinohradů i jako pyšný bílý strážce se dívá na Lendavu pod sebou. Kdysi na tomto, pro ochranu města strategicky důležitém, místě byla umístěna vojenská hlídka. Díky jejímu pečlivě vybranému umístění ho ani Turci v době nájezdů v 16. a 17. století nemohli dobýt. Vděční věřící a vážená rodina Gludovácz nechali roku 1728 na kopci Čonka (maď. Csuka-domb) postavit kapli Svaté Trojice, kde je možno si prohlédnout mumifikované tělo vojevůdce Michaela Hadika, jednoho z největších hrdinů bojů s Turky. Okolnosti jeho smrti nejsou ještě ani dnes zcela jasné. Vápencové podloží a mimořádně vzdušná hrobka napomohly tomu, že se tělo v hrobce pod kaplí přírodně mumifikovalo.

V kapli se slouží bohoslužby jen dvakrát ročně, v neděli na svátek Nejsvětější Trojice a na Svátek andělů strážných. Okolo kaple se rozprostírá nejstarší hřbitov v Lendavě, kde můžeme obdivovat umělecky vyvedené náhrobky.

Vinařsko-turistická stezka Lendavske gorice

Na území od Dolge vasi do Pinc se v délce 9 km rozléhají Lendavske gorice. Na méně než 500 ha má svůj vinohrad přes 4000 vinařů. Jejich vinohrady se svažují až k městu, stezky se rozbíhají do Pinc, Dolin, Čentib a Dolnovaških goric. Horká léta a ostré zimy, málo srážek a vhodná půda pro pěstování révy jsou prolendavské vinařevtou naprosto nejlepší možnou kombinací. Mezi znalci platí Lendavske gorice za nejhezčí a nejstarostlivěji obdělané vinohrady ve Slovinsku. Pěstují se zde odrůdy Ryzlink vlašský, Sauvignon, Chardonnay a Ryzlink rýnský, ale také Sylvánské zelené, Kerner, Červený muškát a Tramín. Výrazná jsou suchá vína s výraznou vůní. Lendavská vinařská turistická stezka je nejvýchodnější ve Slovinsku, návštěvníci se mohou zastavit v kterékoli vinárně či kmetiji (hospodářská usedlost).

Vinařství Cuk

Vinařství Cuk, které spravuje rodinný podnik, stojí na nejvyšším bodě Lendavskih goric v namořské výšce 327 metrů, odkud se nabízí nádherný rozhled na sousední Chorvatsko. Maďarsko a Rakousko. Rodina Cuk obdělává přibližně 27.000 hlav na 2,5 ha vinohradů, v nichž pěstují Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Sauvignon blanc, Tramín, Rulandské modré, Zweigeltrebe, Merlot a Frankovka modrá. Celá usedlost je idylicky upravená, střechy objektů jsou pokryté rákosem, vnitřek zařízený dřevem. Poznávací znak rodinného podniku je „poštovní motýl“, jeho stálicemi jsou Hadikova kri, Piroškine solze, Biser piramide, Piramida 327, Bánffy's.

Murska šuma

Murska šuma je osobitý les, který se rozprostírá u slovinsko-chorvatsko-maďarské hranice, jižně od vesnice Pince Marof in Benica, u soutoku Ledavy a Mury, na ploše 361 ha. Představuje jedinečnou původní lesnatou krajinu u řeky Mury, kde na mnoha místech člověk ještě neudělal žádný zásah do přírody. Murska šuma je nížinný záplavový les, rostou zde převážně listnaté stromy. V Murské šumě žije mnoho druhů ptáků, proto je toto území pro ornitology jedním z nejdůležitějších ve Slovinsku. Část šumy se do dnešní doby dochovala jako prales. Jeho návštěva je kouzelná na jaře, kdy je země pokrytá květy sněženek a dalších zvěstovatelek jara.

Mrtvice řeky Mury: Muriša a Potkova

Mrtvice řeky Mury jsou uzavřená jezírka, která se v průběhu let oddělila od řeky, jsou to mrtvá říční ramena. Díky bohatému a pestrému výskytu rostlinných a živočišných druhů jsou jedinečnou přírodní perlou Slovinska. Mezi nejkrásnější mrtvice patří určitě Muriša a Potkova; obě se nachází v bezprostřední blízkosti Murské šumy. Jsou domovem četných rostlinných a živočišných druhů, které může návštěvník obdivovat celý rok, jsou také výborným místem pro rybaření. Zvláště hezké jsou jaro a léto, kdy mrtvice navštíví četné mnozí ptáci, a doba, kdy rozkvetou lekníny. V zimě mrtvice zamrzají téměř ke dnu, nicméně vodní živočichové v nich i přesto přežijí.

Piknik v přírodě

Některé z těchto výletu jsou podmíněné počtem přihlášek. Hosté mohou dostat informace buď na recepci, nebo od animátorů, kteří mají na starost rezervace přihlášek.

Zajímavosti v okolí Lázní Lendava

Kromě již zmíněných stavebních památek láká okolí návštěvníky i na jiné zajímavosti. Například na Bogračfest, což je soutěž ve vaření místního jídla bograč, které je podobné guláši a typické pro Prekmurje. Koná se každoročně koncem srpna a účastní se jej na 100 týmů. Lendavska trgatev koná se začátkem září a přiláká až 10.000 návštěvníků. Ti uvidí ukázku vinohradnických a tradičních řemesel, ochutnají místní speciality, shlédnou představením domácích i zahraničních folklorních souborů. Cyklistický maraton 3 zemí – mezinárodní cyklistická událost, které se může zúčastnit kdokoliv. Trasy různých obtížností vedou maďarskými, chorvatskými a slovinskými vesničkami. Cílem této akce je „stavět mosty“ mezi obyvateli sousedních států. Ukázky tradičních rukodělných řemesel a místní nabídka – probíhá v prostorách hotelu.

 

Okolí nabízí plno zážitků

Jste zvědaví, aktivní a máte rádi přírodu? Toužíte po dobrodružství, nebo adrenalinu? Podívejte se na špičkové zážitky v okolí města Terme Lendava!

Přejeme Vám nezapomenutelné zážitky!

 

Doporučené aktivity v Prekmurje:

  • Vyhlídková věž Vinarium (2 km)

Nejlepší rozhledna Prekmurje. Vydejte se na věž Vinarium, nejvyšší rozhlednu ve Slovinsku a užívejte si pěkný výhled na území 4 států.

www.vinarium-lendava.si

  • Lanový park Buknovniško jezero (19 km)

Trocha adrenalinu pro děti i dospělé. Posílíte pohybové schopnosti v lanovém parku s 58 lezeckými  elementy, které jsou přizpůsobeny věku i výkonnosti.

www.pustolovskipark.si

  • Tropická zahrada Ocean Orchids (19 km)

Plantáž orchidejí, které rostou pomocí termální vody. Vedle početných botanických druhů orchidejí, můžete také obdivovat tropické a subtropické rostliny z celého světa.

www.oceanorchids.si

  • Pravěká osada v Razkrižju (29 km)

V pravěké osadě se dozvíte, jak lidé žili před 5 500 lety, jak se vařilo v pravěké peci, jak a kde se obdělávala půda.

www.razkrizje.si/turizem/prazgodovinska-naselbina-gradisce-s-prikazom-zivljenja-izpred-5500-let

 

Přírodní a kulturní památky:

 

  • Kaple Sv. Trojice a mumie vojáka Hadika (3 km)

Chráněná mumie Michaela Hadika, který Lendavu bránil před tureckými útoky, je k vidění v pěkné kapli Svaté Trojice, která je velmi často navštěvovaná.

www.zupnija-lendava.si/sl/cerkev-svete-trojice-in-mu-mija-mihaela-hadika/

 

  • Plečnikův kostel Gospodovega Vnebohoda (23 km)

Kostel je postaven známým slovinským architektem Jožetem Plečnikem. Díky sněžně-bílé barvě, místní kostelu přezdívají bílá holubice.

www.visitpomurje.eu/si/ponudniki/zupnijska-cerkev-gospodovega-vnebohoda-plecnikova-cerkev

 

  • Copekov mlýn (9 km)

V obci Mačkovci je jeden z pěti mlýnů u potoku Črncu. V průběhu 2. světové války jej nepřátelé neobjevili, a proto do dneška stojí ukrytý mezi stromy.

 

  • Razkrški kot v energetickém místě (29 km)

Cesta v Razkriškem koutě vede podél řeky Ščavnici a kolem početných míst se zdravou zemskou energií. Nachází se zde léčivý Ivanov pramen.

www.razkrizje.si/turizem/

 

  • Zámek Rakičan (26 km)

Barokní zámek, kolem kterého je anglický park, přes jehož vede naučná stezka. V zámku dnes sídlí výzkumné a vzdělávací středisko.

www.ris-dr.si

 

Prozkoumejte okolí:

  • Lendava- uprostřed idylické vinařské krajiny (1 km)

Lendava má bohatou multikulturní tradici. Projděte si město a navštivte Lendavski hrad, židovskou synagogu, kapli s mumií Michaela Hadika, evangelický kostel, barokní kostel sv. Kateřiny a městské muzeum.

www.lendava-lendva.si

 

  • Beltinci- slovninské sýpky podél řeky Mura (22 km)

Obec Beltinci je nazývána srdcem slovinských sýpek. Kromě nedotčené přírody podél řeky Mura se v Beltinci nachází barokní zámek s parkem a neo-barokní kostel sv. Ladislava a další památky.

www.beltinci.net

 

  • Velika Polana - Evropská vesnice čápů (12 km)

Vesnice se od léta 1999 nazývá Evropskou vesnicí čápů. Název si zasloužila díky největší populaci bílých čápů.

www.visitpomurje.eu/si/odkrij/o-pomurju/obcina-velika-polana

 

  • Murska Sobora - hlavní město Prekmurja (29 km)

Projděte si městský park a živé slovinské ulice. Ve městě můžete navštívit evangelický kostel Stolna.

www.zkts-ms.si/turizem

 

Hop, přes hranici....

  • Žabnik, Međimurje (12 km)

V Žabniku, v nejsevernější části Chorvatska blízko sv. Martina na Mure, stojí jedinečný, více než 110 let starý mlýn. V okolí je upravená Mlinarjeva cesta.

 

  • Nákupní cesta Lenti, Maďarsko (25 km)

Lenti byl kdysi oblíbeným nákupním centrem, a místní trh vás dnes vyzve k lákavým cenovým nabídkám.

 

  • Čakovec, Chorvatsko (22 km)

Čakovec je příjemné město v centru Medžimurje s nádhernými městskými parky a bohatým kulturním obsahem. Nejznámější je Staré město Zrinski.

 

  • Varaždin, Chorvatsko (34 km)
    Barokní město Varaždin s barokními stavbami, s proslulým hřbitovem Varaždin a zámkem Stari grad.

 

Prohlédněte si nabídky místních výrobců a turistické farmy...

  • Dům vína Cuk (2 km)
    Vinařství v domě Cukovih, kde si budete moci ochutnat jejich domácí víno a také domácí dezerty.

www.hisa-vina-cuk.si

 

  • Vermida Ranč (11 km)
    Na ranči Vermida můžete vyzkoušet jezdectví. Kromě koní chovají na ranči i jiná zvířata.

 

  • Pomelaj / Sablova usedlost (9 km)
    V Pomelajské / Sabolově usedlosti můžete vidět výrobu produktů z lýka a prutů a seznámit se s tradičními domácími řemesly a aktivitami v přírodě.

www.pomelaj.si

 

  • Turistická farma Puhan (26 km)
    Turistická farma se nachází na břehu Vršič mezi vinicemi. Nabízí domácí pokrmy Prekmurje z ingrediencí, které produkují na farmě v Černelavci.

www.turizempuhan.si

 

  • Keramická vesnice v Filovci (26 km)
    Seznamte se s nejcharakterističtějšími domácími řemesly v Prekmurje a místními specifickými stavbami se slámovou střechou a zhroucenými domy.

www.loncarska-vas.com

 

  • Šunkárna Kodila (32 km)
    Zde můžete vidět a ochutnat šunky a lahůdky z Pomurje.

www.kodila.si

PŮVOD JMÉNA

Kraj, který se v dřívějších dobách nazýval Dólnja Léndava, je pojmenován podle řeky Ledavy. Zápis z roku 840-859 ad Lindolveschirichum, který se vztahuje k dnešní Lendavě, je základem starohornoněmecké jméno Lindolf. Jméno Léndava v tomto případě původně znamenalo „Lindolfova voda“.

Druhou možností je odvození od středohornoněmeckého slova Lindaha, což je složenina středohornoněmeckého slova linde ve významu „lípa“ a aha ve významu „voda“. Pokud je tato domněnka správná, znamenalo jméno původně  'lipová voda', tedy „voda, v jejíž blízkosti rostou lípy“.

Málo pravděpodobná se jeví možnost, že je jméno odvozeno od slovanského slova lệdo ve významu „ledina, tj. lada/úhor (neobdělaná země)“.

Podle legendy své jméno Lendava údajně získala díky Slovanům, kteří zde vládli na konci 6. a začátku 7. století, a vysázeli v Lendavě a okolí spoustu lip, od jejichž názvu- Lindau, Linde - se jméno odvozuje.

 

TROCHA HISTORIE

První větší skupina obyvatel se na území dnešní občiny Lendava usadila pravděpodobně 2.500 let př. n. l. Archeologické nálezy ukazují na osídlení města a okolí už v době bronzové. Za dob Římanů zde stála vojenská pevnost a byli to právě oni, kteří zde zasadili první keře vinné révy, čímž položili základ tradici vinohradnictví a vinařství. První osada měla u potoka Ledava stát už v roce 860.

První písemnou zmínkou o Lendavě je darovací listina z roku 1192, jíž oblast přešla do rukou německého rodu Hohold. Tato rodina nechala roku 1272 postavit lendavský hrad, který se nad městem tyčí dodnes. Ve 14. století se rod Hohold přejmenoval na rod Bánffy. Za časů jeho vlády se na hradě vytvořilo duchovně-kulturní a politické ovzduší a město se stalo jedním z nejvýznamnějších center tehdejší Zalské župy. Bánffyové přijali protestantskou víru, což mělo pro Dolní Lendavu vážné kulturně-historické důsledky. Roku 1573 byly v tiskárně Rudolfa Hoffhaltera v maďarštině vytištěny 2 knihy a v roce 1574 ještě jedna kniha protestantského kazatele Kultsára. Byly to první vytištěné knihy na území dnešního Slovinska. Na památku na toto období stojí skulptura protestantského kazatele Györgye Kultsára ve vestibulu radnice.

Na připomínku neúspěšného tureckého obléhání města a hradu na konci 16. století nechala rodina Gludovácz postavit na kopci Čonka kapli Nejsvětější Trojice, kde je uložena mumie Michaela Hadika. Podle legendy jde o hrdinu z bojů proti Turkům, ve skutečnosti však v rakvi leží otec slavného vojevůdce Andráse Hadika Mihály Hálik, který zemřel roku 1733. Jeho tělo podlehlo přírodní mumifikaci vlivem vápencového podloží. V letech 1749-1751 byl v městě postaven nový kostel v barokním slohu, který zde stojí dodnes. Dala jej postavit správkyně hradu a mecenáška kostela, členka rodiny Esterházy.

Od druhé poloviny 18. století do konce 2. světové války žila ve městě a jeho okolí relativně početná židovská obec. Židé se zabývali především obchodováním, ale významně přispívali k hospodářskému a kulturnímu rozvoji města a vzniku měšťanstva, například v roce 1906 zde byla otevřen první závod na výrobu deštníků na Balkáně, roku 1872 došlo k otevření první měšťanské školy, v letech 1821-1921 fungovala židovská škola či roku 1866 byla postavena synagoga, která stojí dodnes.

Po oddělení Maďarska a v období mezi válkami město stagnovalo, hospodářství upadalo, město ztratilo svou centrální roli v regionu. Během 2. světové války byla Dolní Lendava připojena k Maďarsku. Na jaře 1944 odsud deportovali na 1200 Židů, z nichž většina skončila v koncentračním táboře Auschwitz.

Skvělým výletem pro Vás z termálních lázní Lendava (a nejen z nich, možná tudy budete jen projíždět do termálů nebo k moři), bude příjemná procházka vinicemi do Lendavských goric na nejvyšší bod vinic a to na rozhlednu VINARIUM. VINARIUM dostalo svůj název podle okolních vinic, vinařů a vína, nachází se ve výšce 302 m.n.m., říká se mu také VINARIUM LENDAVA, PANONSKÝ MAJÁK nebo POMURSKÁ EIFFELOVA VĚŽ. Rozhledna byla otevřena teprve 2.9.2015, projektoval ji architect Oskar Virag a Iztok Rajšter firmy Vires. Rozhledna je nejvyšší rozhlednou ve Slovinsku, měří 53,5 metrů, má přízemí a devět pater. Úplně nahoru se můžete dostat pokud zdoláte 240 schodů nebo vyjedete výtahem, tam na Vás čeká úchvatný výhled do 4 zemí a to Slovinska, Maďarska, Chorvatska a Rakouska. V přízemí se nachází pokladna, prodejna suvenýrů a kavárnička s vnitřním a venkovním posezením. Výstavba stála 1,8 milionu euro. Před rozhlednou jsou dřevěné stánky se skvělým vínem a dobrotami místních vinařů.

Jak se zde dostat pěšky? Od hotelu Lipa se vydáte směrem doprava k vinicím (supermarket Spar budete mít po levé straně), na semaforu pokračujete pořád dále rovně, nikam neodbočujete, po pár metrech narazíte na podrobnou mapu, kde se lépe zorientujete, po několika stech metrech narazíte po pravé straně na hrnčířskou dílnu (lončarstvo), vy však pokračujete stale dale. Od hotelu k rozhledně to máte přesně  2 kilometry. Autem zde můžete take dojet a to z centra Lendavy nebo z jiných vesniček.

Více informací získáte na webových stránkách: www.vinarium-lendava.si

Máte dotaz? 721 154 494, 604 227 789, 777 147 717