Přejdi na obsah Přejdi na navigaci

ÚvodCestovní kancelářInformujemeRogla-Stezka korunami stromů

Rogla-Stezka korunami stromů

STEZKA KORUNAMI STROMŮ

Chystáte se s námi na lyže, do termálních lázní Zreče, nebo na turistiku v Rogle? Pak neváhejte a navštivte také nově otevřenou stezku Korunami stromů! A pokud chcete jet s rodinou jen tak někam na výlet, můžete ji navštívit samozřejmě také. Nachází se pouhých 40 kilometrů za Mariborem, a je přístupná po celý rok, a to jak pro jednotlivce, tak pro rodiny i pro skupiny.

Pokud nevíte, jak se sem autem dostat, zde je možnost trasy: když pojedete po slovinské dálnici, za Mariborem sjeďte na výjezdu Slovenske Konjice a pak sledujte ukazatele, které vedou směrem Slovenske Konjice, poté Zreče a nakonec Rogla. Po sjezdu z dálnice směrem na Roglu potom cesta ke korunám stromů bude trvat asi ještě půl hodiny. Auto potom můžete nechat na parkovišti u stezky.

Stezka korunami stromů na Rogle otevřela své brány 20. září 2019. Plány na stavbu stezky se probíraly již v roce 2018 na konferenci. Stavbu nakonec prováděl známý a zkušený architekt Josef Stöger. Stavba je vybudována pod záštitou Zážitkové akademie (ZAK). Je to německá společnost a některé její stavby již možná velmi dobře znáte i od nás z České republiky. Jednou z nich je stezka korunami stromů na Lipně, další je v Jánských lázních u Krkonoš, ale jejich stezky jsou i mimo Česko, například v Tatrách na Slovensku.

Začátek stezky je na zemi na vrcholu Rogle a pozvolna stoupá, kdy asi ve dvou třetinách výstupu stezka dosáhne výšky 37 metrů. Je dlouhá zhruba 1000 metrů a její nejvyšší bod je pochopitelně rozhledna ve výšce 37 metrů, ze které potom máte úžasný výhled do všech stran. Leží v srdci mohutných Pohorských lesů, na vrcholu Rogly ve výšce 1517 metrů nad mořem.

Proč si vybrat zrovna tuto stezku korunami stromů? Na vlastní oči se přesvědčíte o nádheře a velkoleposti slovinské přírody. Pomocí různých informačních tabulí se postupně seznámíte se stromy místních lesů, rostlinami a také zvířaty. Tabule jsou i schváleny jako výukový materiál pro některé školy. A o adrenalin zde také není nouze. Kdo byl na Lipně, určitě již zná různé „nástrahy“, jako je například udržování rovnováhy nad virtuální propastí. Ale nebojte, vše je zcela bezpečné!

Celá stezka korunami stromů, včetně rozhledny, je bezbariérová. Je vhodná pro všechny generace. Bohužel, vstup se psy je sice zakázán, ale je možnost je nechat na začátku stezky, kde je přímo určen prostor pro pejsky, kde mají i vodu a někdo na ně dohlíží a je to samozřejmě zdarma.

 

Co můžete vidět na Rogle:

Navadni koščak neboli rak kamenáč je jedním ze tří původních druhů korýšů ve Slovinsku. Dospělí jedinci dosahují délky až 10 cm a mohou se dožít až 8 let. Samci mívají větší klepeta než samičky.  Jsou však ohroženi lidskými zásahy v jejich přirozeném prostředí. Rak je jedním z nejvíce ohrožených druhů korýšů, tudíž je a jejich teritoria musíme chránit. Jejich teritoria jsou nejčastěji menší stinné kopce a nížinné toky s rychlým a stabilním průtokem vody. Raci jsou vynikajícím indikátorem kvality vod v přírodním prostředí. V oblasti Pohorje jsou poměrně běžnými živočichy.

Kamzík horský je jedním z nejkrásnějších divokých zvířat na Slovinsku. Většinou žijí ve skupinách, pouze pár jedinců jsou samotáři. Nejvíce se vyskytují na otevřených skalnatých oblastech nad lesními hranicemi a strmými skalními příkopy a hřebeny. Parohy kamzíkovi začínají růst v prvním roce života a každoročně se obnovují. V létě se kamzíci živí hlavně bylinkami, v zimě lišejníky, mechem a mladými výhonky stromů. V těžkých zimách, kdy je vegetace vzácná a nepřístupná kvůli hustým přikrývkám sněhu, mohou přežít až dva týdny bez potravy.

Tesařík alpský je velký brouk, který je rozpoznáván podle svého výrazného vzoru. Patří k jednomu z hezčích hmyzů, se kterými se zde můžeme setkat. Jeho zbarvení je dobrým maskovacím činitelem v jeho životním prostředí, tj. v bukových lesích. Tento druh je nyní v mnoha zemích chráněn. Jejich pokles je ovlivněn zvláště vymizením vhodného životního prostředí. Zatímco počet tesaříků v celé Evropě v posledních letech značně poklesl, zde se vyskytují ve větší míře a daří se jim.

Vážky patří mezi nejstarší druh hmyzu. Žijí většinu života v larvách schovaných ve vodě. Jejich dospělý život je velmi krátký. Pouze posledních pár týdnů jejich života žijí dospělý, plnohodnotný život. Většinou se zdržují v blízkosti vody. Zde v Pohorje bylo nalezeno 39 druhů vážek. Jeden z nejvíce vyskytovaných druhů zde je speciální druh jménem lesklice horská.

Houby jsou skupina organismů, které jsou odděleny od světa zvířat a rostlin a mají své vlastní království. Klobouček, který je viditelná pouhým okem, produkuje sporu a ta se přenáší pomocí větru, vody a zvířat a tím se rozmnožují. Houby tím, jak se rozpadají tvoří biomasy a ty parazitují na rostlinách, zvířatech, nebo jiných houbách a dohromady vytvoří simbilu a později se z nich stávají mikroby.

Roste zde 3000 druhů hub. Většina z nich jsou jedlé, hodně z nich naleznete na pohoří Pohorje. Nekopejte do nich a neničte je, většina hub jsou jedovaté pro lidi, avšak pro zvěř ne. Také hrají důležitou roli v lese, pomáhají například stromům pumpovat vodu.

Bažiny v Pohorje byly vytvořeny aktivním ledovcem a jsou starší více než 5000 let.
Také Lovrensovo jezero je zajímavým prostředím pro specifické rostliny a rašeliny.
Tyto bažiny a jezera probouzí v návštěvnících pocit, jako by se ocitli na východě Evropy. Můžete zde dokonce obdivovat masožravou rostlinu jménem rosnička - tato masožravá rostlina je v  přírodní rezervaci, kterou můžete navštívit po vyznačených stezkách. Budete také odměněni nádherným výhledem. Bažiny a mokřiny mohou být popsány jako pozemní masy, které jsou tvořeny rozloženými těly rostlin a živočichů. Tyto bažiny zásobují jezero prameny vody.

 

Co by to byl za výlet, kdybyste neslyšeli zpěv ptáků a neviděli různé druhy rostlin? Zde můžete potkat širokou škálu zvířat, jako jsou jeleni či lišky. Nicméně pokud věnujete pozornost korunám stromů nebo proudům vody, potkáte i jiná zajímavá zvířata. Každý druh zvířete, který zde žije, má svou důležitou roli.

 

Otevírací doba

Leden, únor: 10:00 - 16:00 hod.
Březen, duben, květen: 10:00 - 18:00 hod.
Červen, červenec, srpen, září: 09:30 - 19:00 hod.
Říjen: 10:00 - 18:00 hod.
Listopad, prosinec: 10:00 - 16:00 hod.

Ceník

Dospělí – 10 €

Rodinná vstupenka (2 dospělí + 1-2 děti do 14 let) – 25 €

Příplatek za rodinnou vstupenku pro každé další dítě mladší 14 let – 7 €

Děti, starší osoby a osoby se zdravotním postižením (děti od 3 do 14 let, osoby starší 65 let, držitelé evropského průkazu zdravotního postižení + doprovodná osoba) – 8 €

Skupiny nad 15 osob (cena za osobu) – 8 €

Skupiny dětí, starších osob a osob se zdravotním postižením (nad 15 osob, cena za osobu) – 7 €

Školní skupiny (studenti do 19 let, cena za osobu) – 7 €

Děti do 3 let mají vstup zdarma

 

 

Pár informací v číslech:

Výška věže: 37 metrů

Výška stezky: až 20 metrů

Celková délka stezky: 1 000 metrů

Maximální sklon: 6%

 

 

Zpět na Informujeme

Rogla-Stezka korunami stromů

Zpět na Informujeme

Máte dotaz? 721 154 494, 604 227 789, 777 147 717