Přejdi na obsah Přejdi na navigaci

ÚvodCestovní kancelářInformujemeTipy na výlety v oblasti Zakopané – Polské Tatry - Podhale

Tipy na výlety v oblasti Zakopané – Polské Tatry - Podhale

Zakopane je nejvýznamnější polské středisko horské turistiky a lyžování. Leží na jihu Polska, v regionu nazývaném Podhale, v údolí mezi Vysokými Tatrami a horou Gubalówka. Má přibližně 27.000 obyvatel, ale ročně ho navštíví okolo 3 milióny turistů. To v polském pojetí znamená jediné – nepřebernou nabídku turistiky, sportu, zábavy, gastronomie a ubytování pro všechny typy návštěvníků, ročních období či počasí. Každý, kdo zamíří do Zakopaného, musí téměř „povinně“ navštívit několik vyhlášených míst ve městě a okolí – jsou to hora Gubalówka, hlavní bulvár Krupówki nebo některý z horských velikánů jako je polská národní hora Giewont, nejvyšší hora Rysy či známý Kasprowy wierch, jehož přitažlivost již po desetiletí zvyšuje lanovka vedoucí pod vrchol.

Lanovka na Gubalówku. Gubalówka je hora nad městem Zakopane a její největší předností jsou dechberoucí výhledy dolů na město, ale především na hřeben Tater vypínající se přímo před vašimi zraky. Gubalówku můžete zdolat po svých túrou za necelou hodinu, mnohem atraktivnější je ale vyjet si nahoru pozemní lanovkou, která připomíná slovenskou lanovku na Hrebienok. Jízda trvá jen 5 minut, během kterých překonáte 300 výškových metrů a ušetřené síly můžete věnovat obdivování masivu Tater a pořizování nádherných snímků z mnoha míst či pohodě u kávy na vyhlídkových terasách. Můžete podlehnout nakupování suvenýrů připomínající Tatry či Podhalí ve stáncích lemujících cestu na Gubalówku mebo nechat své děti povozit na ponících. Ti z vás, kteří se sem vydají především za přírodními krásami, ale mohou mnohem užitečněji využít síly při krátké hřebenové túře směrem na Butorowy wierch. Cestou si užijete nádherných výhledů dosyta a ještě uklidníte své svědomí za to, že jste sem vyjeli lanovkou. Dobrodružnější povahy se mohou dolů svézt vozíkem bobové dráhy, kdy se budete kochat výhledy v rychlosti 25 km/h během 750 m dlouhé jízdy serpentinami. Jízdenky na lanovku na Gubalówku se kupují v předprodeji na internetu a cena zpátečního lístku letos činí přijatelných 22 PLN.

Krupówki. Jde o jednu z hlavních ulic protínajících Zakopané a na rozdíl od ostatních je určena především pro pěší a bryčky tažené koňmi. Je to jakýsi zakopanský Václavák, lemovaný stánky se suvenýry a občerstvením, obchody a hlavně restauracemi, které vás budou lákat na tradiční malopolskou a podhalanskou kuchyni . Pečená kolena, grilovaná žebra, skopový guláš, bramboráky s masem a především tradiční místní gilovaný sýr oscypek s brusinkovou omáčkou na vás budou vykukovat na každém kroku. I když jde o slušný mumraj, pokud je počasí nevhodné na túru, nebo prostě jen chcete načerpat atmosféru města či dokonce cíleně nakoupit na horním konci ulice na tržišti pod Gubalowkou tradiční polské kožené a kožešinové výrobky, nechte se tímto místem plným vůní, zvuků a vizuálních vjemů na chvíli pohltit.

Když už budete na konci Krupówek, určitě uvítáte příležitost na trochu ticha – v tom případě odbočte do ulice Koscieliska a po pár metrech doleva najdete vstup do zajímavé památky – Starého hřbitova na Peksowym Brzysku (polsky Cmentarz Zasluźonych). Můžete si prohlédnout místo, kde je pohřbeno mnoho významných občanů či rodáků ze Zakopaného i řada známých polských horolezců či průvodců. Každý náhrobek, ať už kamenný či dřevěný, je samostatným uměleckým dílem, takže navštívíte galerii pod širým  nebem. Pokud hřbitov není pro vás to pravé, můžete zakončit návštěvu centra v městském parku Josefa Pilsudskiego. Je to zvláštní park bez stromů, ale má to svůj půvab: nic vám totiž nezaclání v úchvatném výhledu na Tatry od jejich úpatí a můžete zde pořídit další jedinečné fotky s horským panorama a monstrózním nápisem ZAKOPANE, který parku vévodí. Město Zakopane vás neošidí ani o spoustu další zábavy a atrakcí, ať už jde o obří klouzačku Goralski Slizg, bobovou dráhu, dětská centra s nafukovacími hrady a skluzavkami či trampolínami, návštěvu Papugarnie se stovkou volně poletujících exotických papoušků, projížďky na šlapadlech (gokarty), čtyřkolkách, sjezdy na horských kolech či dokonce vyjížďky se psím spřežením pro dobrodružné povahy - či návštěvu Tatranského muzea Tytusa Chalubinskiego (obdoba muzea TANAPU v Tatranské Lomnici) s několika pobočkami či speciálního Muzea oscypku s ochutnávkou pro ty klidnější a zvídavější.

Lanovka na Kasprowy wierch už je z jiného soudku. Láká především milovníky horské turistiky, a že jich není málo.  V současnosti se lanovkou vyveze údajně až milion návštěvníků ročně (4000 osob denně). Lanovka byla uvedena do provozu v r.1936 a v letech 2005-2007 byla kompletně zrenovována.  Dolní stanici lanovky najdete v městské části Kuznice, kam se dostanete buď pěšky po ulici Przewodnikow Tatrzanskich (30-40 mnut) nebo taxíkem. Lístky na lanovku je velmi vhodné koupit v předprodeji. Jednosměrný lístek stojí dle sezóny od 50 do 69 zlotých, zpáteční lístek od 63 do 99 PLN. Pokud jste předprodej nestihli nebo se bojíte, že nevyjde počasí, pak počítejte na místě s vystátím slušné fronty, která obvykle zabere i 2 hodiny času. Nahoru návštěvníky vozí v 10 minutových intervalech moderní kabina pro 30-60 osob. Během téměř 20 minutové jízdy s jedním přestupem překonáte 936 m převýšení a nahoře tak vystoupíte v nefalšovaném horském prostředí ve výšce 1.959 m n.m. Skalní příznivci turistiky mohou využít načerpané výšky a vydat se na některou z horských túr, ostatní se budou kochat krásou tohoto místa. Všichni ale musí počítat s tím, že na tuto výpravu je zapotřebí dobrého počasí a oblečení.

Horská a vysokohorská turistika je to, co přitahuje do Zakopaného nejvíce návštěvníků. Vstup do hor, přestože se zde stejně jako na Slovensku nacházíte na území národního parku, není na rozdíl od slovenské části Tater časově omezen. Na túru se můžete vypravit v kterémkoli ročním období, pokud vám to vaše kondice a počasí dovolí, i to je vysvětlením toho, proč na severní straně Tater potkáváte celoročně tolik návštěvníků. Nejznámějsími výstupy jsou výstup na hraniční a současně nejvyšší horu Polska Rysy či túra na pleso Morskie Oko. Polskou národní horou je ale  Giewont – spící rytíř, jehož silueta s vrcholových křížem vévodí výhledům, a na který se dle tradice má alespoň jednou za život vydat každý Polák. Ze Zakopaného je tento 1894 m vysoký vrchol dostupný několika trasami. Počítejte však s tím, že jde o regulérní horský výstup a závěrečnou část je třeba zdolat těžkým skalnatým úsekem za pomoci řetězů, obvykle ve frontě. Pokud to není váš šálek čaje, zkuste třeba půldenní túru na kopec Sarnia skala, z jejíhož skalnatého vrcholku se budete dívat Giewontu přímo do tváře.

A pokud vás zcela uspokojuje jen samotný pobyt v přírodě a na horské velikány vám stačí dívat se zdola, můžeme vaší pozornosti doporučit průchod několika krásnými dolinami, například dolina Strazyska, dolina Malej Laki či dolina Jaworzynki ve Vysokých Tatrách či oblíbené dolina Chocholowska či dolina Koscieliska v Tatrách Západních.

Nasytili jste se? Unavili jste se? Snadná pomoc. Vydejte se několik km na sever či na západ do některého z moderních termálních vodních areálů jako jsou Chocholovske termy, Goracy potok w Szaflarech, Terma Bania ve vsi Bialka Tatrzanska či lázně Bukowina Tatrzanska. Naložení v horké vodě s kelímkem oblíbeného drinku obdivujte siluetu blízkých Tater a plánujte, kdy se sem znovu vrátíte.

Zajímavé stránky o Zakopaném a Tatrách:   http://www.myzakopane.pl/

Zpět na Informujeme

Gubalówka

Zpět na Informujeme

Máte dotaz? 721 154 494, 604 227 789, 777 147 717