Přejdi na obsah Přejdi na navigaci

ÚvodCestovní kancelářInformujemeZastávka ve vinařství Zlati Grič

Zastávka ve vinařství Zlati Grič

Vinařství Zlati Grič obhospodařuje ve slovinském Štýrsku téměř 80 hektarů vinic, provozuje architektonicky unikátní vinný sklep a věnuje se i dalším aktivitám. Na úspěchu vinařství mají významný podíl čeští vlastníci, což je ve Slovinsku úkaz poměrně ojedinělý. Konkrétně jde o českou finanční skupinu RSBC, která vinařství převzala do svých rukou v roce 2016 jako odvážnou, investující, ale v daném okamžiku zadluženou společnost s nejistou budoucností. Další rok a půl probíhala transformace vinařství s hlavním cílem dostat ho ze ztráty. K tomu bylo především nutné pokračovat ve výrobě a to samozřejmě bez kompromisů v kvalitě vyráběných vín.

Skvělé klima pro svěží vína

Vinařství Zlati Grič se rozkládá na malebných pahorcích severně od městečka Slovenske Konjice ve slovinském Štýrsku – nedaleko rakouských hranic a Mariboru, poblíž jednoho z hlavních silničních tahů na jih do Chorvatska. Poloha dále od moře a nadmořská výška od 300 m n. m. dělají ze Štýrska jednu z nejzajímavějších vinařských oblastí ve Slovinsku – vysoký počet slunných dní společně s chladnějším klimatem jsou perfektní pro pěstování svěžích, lehce pitelných vín. Obzvláště se zde daří odrůdě Sauvignon a burgundským odrůdám (bílý, šedý a modrý pinot, tedy po česku „rulandy“), velmi populární je i rýnský ryzlink.

V těchto podmínkách si vinařství Zlati Grič vytyčilo svou základní filozofii, kterou je přenést co nejvíce chuti, vůně a aroma z hroznů, které zde pěstují, do lahve vína. V naplnění této myšlenky lidem ve vinařství pomáhají speciální metoda výroby vína, známá například z vinařských oblastí Nového Zélandu a Austrálie, moderní technologické vybavení a v neposlední řadě nadšení a zápal pro svou práci. Tzv. reduktivní metodou s omezeným přístupem vzduchu, která zabraňuje oxidaci surovin, polotovarů i výsledného vína se zde vyrobí ročně až 1.300.000 litrů dnes velmi žádaného lehkého vína s nižším obsahem alkoholu od 10,5 do 11,5 %– neboli, jak zde rádi říkají, vína na každý den.

Láhev takového lahodného moku si můžete odnést z obchůdku, který přímo sousedí s vinným sklepem. Zajímavá vína s etiketou Zlati Grič vznikají i o několik kilometrů dále – v původních sklepích kartuziánského kláštera Žiče, jehož historie sahá do poloviny 12. století. Zde se tradiční metodou zrání v lahvi vyrábějí šumivá vína, slovinsky „peniny“ – bílé z odrůdy Beli Pinot a růžové z odrůdy Frankinja. Jak bílé, tak růžové šumivé víno následují filozofii vinařství – jsou velmi suchá a díky tomu perfektně pitelná a osvěžující.

Architektura a turismus

Přestože skvělá vína jsou největším lákadlem Griče, vinařství se svým okolím nabízí řadu dalších důvodů, díky nimž stojí za pozornost jako turistický cíl – ať už pro samostatnou návštěvu, nebo jako zastávka při cestě k Jadranu. Samotná budova vinařství je pozoruhodnou ukázkou moderní architektury, která nenásilným způsobem spojuje užitný objekt s okolní krajinou. Budova totiž stojí v chráněné oblasti Škalce, kde platí velmi přísná pravidla pro nové nadzemní objekty, a tak byla její výstavba velkou výzvou pro architekty. Vinný sklep s kompletním zázemím byl nakonec vnořen do úbočí kopce tak, aby jen minimálně narušoval jeho vzhled. Zvenku jsou vidět jen malé části celého komplexu a zatravněná střecha, na niž přirozeně navazuje svah s vinnou révou. Vnitřek stavby je naopak překvapivě vzdušný a přirozeně prosvětlený. Budova vinařství dokonce posbírala několik architektonických ocenění .

Kromě návštěvy a degustace ve sklepě lze v areálu vinařství navštívit restauraci Gostilna Grič. Místní kuchyně šikovně spojuje tradiční slovinské suroviny a postupy s moderními  trendy. Restaurace se nachází ve stylové budově na hřebeni kopce mezi vinicemi – od jara do podzimu si tak můžete užívat výhledy ze slunné terasy, jen několik metrů od posledních keřů révy. Pokud zůstanete v restauraci až do noci, abyste ochutnali místní speciality a vína ze zdejších  hroznů,  můžete přespat o kousek dál v apartmánu v několik set let staré budově na dalším z místních vrcholků a ráno se pak kochat pohledem z oken na stráně s révou. Po snídani můžete vyrazit na golfové hřiště, které začíná přímo pod kopcem. Má sice jen devět jamek, ale zážitek ze hry mezi vinicemi je neopakovatelný. A pokud golfu neholdujete, můžete se projet mezi místními vinicemi na kole. V zimě lze zase vyrazit na lyže do nedalekého lyžařského střediska Rogla s unikátním běžkařským polygonem. A chcete-li jen relaxovat, do sympatických Terme Zreče je to autem deset minut.

Nacházíte – li se v popisované oblasti, či jí máte v plánu projíždět, dojet do vinařství je velmi snadné. V centru městečka Slovenske Konjice u obchodu Merkátor na světelné křižovatce odbočte doleva (pokud jste přijeli ze směru Rogla a Zreče). Budete kousek mírně stoupat ulicí, a jakmile skončí poslední domy a objeví se před vámi vinice na kopcích, jste už jen pár metrů od velké cedule označující vjezd do vinařství. Před sklepem a obchodem je dostatek prostoru pro zaparkování. Otvírací dobu si můžete snadno ověřit na stránkách http://www.zlati-gric.si/

Přejeme vám skvělé cestovatelské a gastronomické zážitkyJ

Zpět na Informujeme

Zlati grič

Zpět na Informujeme

Máte dotaz? 721 154 494, 604 227 789, 777 147 717