Přejdi na obsah Přejdi na navigaci

ÚvodZájezdy a dovolenéPodle oblastiMaribor

Zájezdy a dovolené - oblast Maribor

Univerzitní město Maribor, metropole slovinského Štýrska, druhé nedůležitější město v zemi. Rozkládá se pod zeleným pohořím Pohorje a na obou březích řeky Drávy. Pyšní se svou bouřlivou historií, bohatou architekturou, vinařskou tradicí a bohatým zábavním a kulturním životem, rozmanitou kuchyní a pohostinností lidí. Více o oblasti…

V současné době nemáme pro tuto kategorii žádné nabídky.

Informace o oblasti

Město nejstarší vinné révy na světě

Univerzitní město Maribor, metropole slovinského Štýrska, druhé nedůležitější město v zemi. Rozkládá se pod zeleným pohořím Pohorje a na obou březích řeky Drávy. Pyšní se svou bouřlivou historií, bohatou architekturou, vinařskou tradicí a bohatým zábavním a kulturním životem, rozmanitou kuchyní a pohostinností lidí. V posledních letech se vyznačuje jako město s rostoucím počtem obyvatel, a také jako kulturní , festivalové, sportovní, rekreační a turistické centrum širšího regionu. Občané Mariboru hrdě udržují a rozvíjí „Starou révu“, nejstarší vinnou révu na světě, která byla vypěstována v centru Mariboru před více  než 400 lety. Na počest révy, bylo v Domě staré révy vybudováno museum. Výjimečné stáří révy je zaznamenáno v Guinessově knize rekordů jako světová atrakce.

Město století

Toto území bylo osídleno v pozdní době bronzové a železné. Jeho původní jméno je Marchpurg (hrad v Marce), dle historických pramenů bylo založeno již ve 12 století. Status města získalo v roce 1254. Bouřlivá minulost a četná neštěstí v něm zanechaly nespočet ran a vzpomínek, neustále se zde střetávala historie a tradice s moderností a dynamikou. Město dosáhlo silného ekonomického rozvoje v roce 1846, kdy se stalo jedním z prvních měst, které bylo součástí železniční tratě mezi Vídní a Terstem. O slovinský vzhled Mariboru se zasloužili dva muži – biskup Anton Martin Slomšek, který roku 1859 přemístil sídlo Lavatinského biskupství ze Sv. Andreje do Mariboru, a básník a generál Rudolf Maister, který v první světové válce úspěšně ubránil severní hranici a tím i severní část Slovinska, který se připojil k nově vzniklému státu Slovinska, Chorvatska a Srbska.

Hlavní evropské město kultury 2012

Slovinské národní divadlo, kolébka mnoha světově známých umělců, dává městu spolu s bohatou buržoazní tradicí, moderní kosmopolitní nádech. Ve městě také sídlí několik, velice důležitých kulturních institucí, jako je Národní kulturní dům, Loutkové divadlo, Galerie umění, Regionální muzeum, Muzeum národního osvobození, Synagoga a jiné. Za zmínku stojí také rozmanitost současné kulturní mládeže, vyjmenujme pouze pár jmen, a sice Udarnik, Kibla a Pekarna. Pořádá se zde také mnoho festivalů, jako jsou Borštnikovo setkání, Festival Maribor, Festival Lent. Díky tomu všemu město získalo v roce 2012 titul Hlavní město evropské kultury.

Město sportu

Maribor je známý jako město atletů a milovníků aktivní dovolené. Hostí také mnoho důležitých mezinárodních akcí. Mezi tyto celosvětové známe sportovní události, bezesporu patří taktéž Zlatá liška, světový pohár v ženském lyžování, který se jezdí již více než 40 let na mariborském Pohorje, stejně jako mezinárodní fotbalové soutěže, místního klubu a národního reprezentačního týmu na renovovaném stadionu „Ljudski vrt“. Město hostí také mnoho různých soutěží z různých sportovních odvětví jako je  tenis, plavání, hokej, volejbal, cyklistika, běhání, házená, veslování a jiné. V Mariboru můžeme samozřejmě najít také kvalitní  tréninkové a přípravné zařízení, zejména pro atlety na nejvyšší stupni kvality.

Město událostí

Maribor je město mnoha dobře známých festivalů, které se konají během celého roku. Určitě musíme připomenout  multikulturní festival Lent, který mění břehy řeky Drávy na živé kulturní místo, které pulsuje  v rytmech celého světa. Je zde také nespočet festivalů, jako Festival Stare trte (vinné révy), Barevný prosinec, DokMa (dokumenty v Mariboru), Etnika a jiné tradiční akce, jako například  Křest krokví, Den sv. Martina, Open-air Silvestr a mnohé další.

Město vína a kuchyně

Město je soutok mnoha vinařsko-kulturních tras, kde se produkuje bílé víno špičkové kvality a zároveň vynikající destinace pro milovníky vína a gurmány. Mnoho turistických usedlostí nabízí kulinářské speciality, dle po staletí hýčkaných receptur jako je například domácí chléb, s dýňovým olejem, vepřové sádlo s masem, štýrská specialita z masa, pohorská omeleta, vynikající štýrská jablka a mnoho dalších. Důkazem o bohaté vinařské tradici je nejstarší vinná réva, která po staletí roste ve starém městě. Mariborčani jsou na ni velice pyšní, postavili jí dům a založili muzeum, a zasvětili jí také kulinářský a vinařský festival, který je kromě sv. Martina pravým štýrským svátkem.

Turistické zajímavosti jsou soustředěny na třech hlavních náměstích – Grajski trg, Slomšov trg a Glavni trg.

Grajski trg

Toto náměstí získalo svůj název podle hradu z 15. století stojícího na jeho severovýchodním konci. Na ulici Grajska naleznete vstupní prostor do hradu, kde si můžete prohlédnout zdobené rokokové schodiště, jehož součástí jsou sochy Josefa Strauba. Vaší pozornosti by také neměl uniknout štukem zdobený sloup s množstvím rostlinných ornamentů. Většina hradních místností je součástí Mariborského oblastního muzea. V muzeu nalezneme rozsáhlé sbírky  lidových krojů z různých částí Slovinska, spolu s působivou expozicí místní lidové kultury, mimo jiné také několik zajímavostí, k nimž  jistě patří vojenská uniforma prezidenta Tita.

Hradní kaple

Přímo naproti hradu stojí hradní kaple (Grajski kapeli) postavená okolo roku 1660. Stavba kaple je kopií kostelu Santa Casa v Loretě. Interiér kaple je tak malý, že se do něj současně vejde pouze dvacet osob.

Kostel Panny Marie

Přirozenou dominantou východní strany náměstí je masivní františkánský kostel Panny Marie postavený převážně z červených pálených cihel – podle plánů a pod osobním dohledem vídeňského architekta Richarda Jordana, ve stejné době, jako komplex budov františkánského kláštera stojícího hned za ním (v roce 1903). V interiéru naleznete hlavní oltář ozdobený čtyřmi sochami v malých výklencích a také několik nástěnných maleb připomínajících místy takřka moderní komiks. Jsou dílem katolického kněze a umělce Staneho Kregara, jednoho z nejvýznamnějších poválečných slovinských církevních malířů.

Slomšov trg

Největší, nejzelenější a ve všech ohledech nejvelkolepější ze tří hlavních městských náměstí. Nachází se zde nejvýraznější mariborská církevní památka – Velký katedrální kostel sv. Jana Křitele.

Velký katedrální kostel sv. Jana Křitele

Stavba katedrály a její další rozvoj přinesl Mariboru další kulturní impuls a prosazování. Katedrála postavená 12. století jako románská stavba, je dnes přestavěna v gotickém stylu. Po výstupu na vrchol zvonice, budete mít výhled na celé město a mnohem dál. Původní výška zvonice byla 76 metrů, ale v roce 1623 byla zasažena bleskem, proto její vrchol dosahuje „pouze“ do výšky 57 metrů.

Glavni trg

Morový sloup z dílny sochaře Josefa Strauba

připomíná tragickou událost ze 17. století, kdy zemřela na mor celá třetina obyvatel města. Jeho současná, druhá verze pochází z roku 1743. Je to hladký sloup, na jehož vrcholu stojí pozlacená socha Panny Marie. U základu sloupu je v kruhu seskupeno šest svatých přímluvníků.

Mariborský přístav Lent

Největší turistickou atrakcí této části města je nejznámější symbol města, čtyři sta let stará hlava vinné révy patřící k nejstarším na světě. Dodnes rodí vinné hrozny s malebným názvem Žametna Črnina (Černý samet), kterých se tu sklidí ročně třicet pět litrů. Víno vyrobené ze zdejší úrody však mohou ochutnat výhradně významné státní návštěvy. Stříhání vína a vinobraní, dvě významné akce městského kulturního a společenského programu, se konají v březnu a říjnu. To že stále rodí vinné hrozny je velkou zajímavostí a tak byla tato réva zapsána do Guinnesovy knihy rekordů.

Stara trta – nejstarší vinná réva na světě

Maribor, město obklopené vinicemi, střeží ve svém centru klenot, který nikde jinde není – starou vinnou révu, které se daří více než 400 let ve středověkém jádru města, vedle řeky Drávy.

Je to nejstarší rostoucí exemplář ušlechtilé vinné révě na naší planetě. Jako jedinečný klenot přírodního dědictví, stará réva byla zapsána v roce 2004 do známé Guinessovy knihy rekordů jako nejstarší vinná réva na světě.

Vedle přesných odborných měření vykonaných Slovinskými experty byl skutečný věk vinné révy potvrzen také odborníky v oblasti vinařské genetiky. Vinná réva byla zasazena nejméně před 400 lety, ale pravděpodobně to bylo ještě dříve.

Její velmi starý věk byl také potvrzen v obrazech  Mariboru, z roku 1657 a 1681. Malby jsou uchovávány v národním archivu ve Štýrském Hradci. Na malbách jde velmi jasně vidět fasáda domu číslo 8 ve Vojašnišké ulici. Dům postavený v 16. století jako součást městských hradeb, byl již tehdy hojně zarostlý vinnou révou. Stará réva roste kolem zábradlí na jižní straně domu. V roce 2007 byla budova zrekonstruována na Starý vinný dům, který dnes reprezentuje hlavní útočiště kultury vína na Slovinsku, jako symbol přírodního a kulturního dědictví města a státu.

Ve Starém vinařském domě naleznete turistické informační centrum a současně vinotéka a místo, kde se konají různé výstavy a akce. Dům se stal centrem vinařských událostí a na každé jeho návštěvě můžete vidět tradiční kulturní události stejně jako ochutnat nebo koupit lepší vína z Mariborského vinařského regionu. Na památku velkého slovinského vinařského reformátora arcivévody Jana, najdete v době speciální místnost, která je po něm pojmenována. V neposlední řadě Starý vinný dům představuje čestné sídlo několika slovinských i mezinárodních asociací.

Vinná réva rodí hrozny, ze kterých se dělá víno s názvem Modra Kavčina nebo Žametna Črnina. Vinná réva je živou tradicí kultury vinařské kultivace v Mariborské vinařské oblasti, která sahá až do předrománských dob. Také představuje extrémně vzácný příklad původního slovinského vína. Této odrůdě se stále daří a je k nalezení nejčastěji na jihovýchodním Slovinsku.

Lidé ctí tuto révu z důvodu jejího věku a odolnosti. Je dokonce oslavována hymnou, která označuje zahájení všech důležitých vinařských událostí na březích řeky Drávy. K nejdůležitějším událostem určitě patří prořezávání révy a sběr jejich hroznů. Vinobraní, které je vrcholem Starého vinařského festivalu se změnilo na velkou oslavu vínu a kulinářskou tradici vytvářející dobrou náladu, která prostupuje celým městem. Rituál prořezávání révy brzy na jaře je jedinečnou příležitostí města pro vytvoření a posílení mezinárodních vztahů. Při této příležitosti se představují odnože vína z různých míst světa. Odnože starého vína rostou v Austrálii, Japonsku, Německu, Rakousku, Francii, Itálii, Polsku, Lucembursku, Švýcarsku, na Maltě, v Maďarsku, Chorvatsku, Srbsku, Izraeli, Bosně a Hercegovině, ve Španělsku, Slovinsku, Vatikánu a na dalších místech. Staré víno bylo oceněno a jeho odnož byla umístěna před světové vinařské muzeum v Paříži kousek od Eiffelovy věže.

Každý rok se staré víno plní do lahví s uměleckým designem renomovaného designera Oskara Kogoje. Láhve se darují významným osobnostem při návštěvě města. Pravost o obsahu láhve je potvrzena pečetí města, podpisem starosty, který je také mistrem Staré révy. Mezi nejvýraznějšími lidmi, kteří přijali láhev Starého vína jsou papež Jan Pavel II., papež Benedikt XVI., americký president Bill Clinton, japonský císař Akihito, český prezident Václav Havel, Arnold Schwarzenegger, Brad Pitt, Michel Platini a bývalí slovinští prezidenti Milan Kučan a Dr. Janez Drnovšek.

Maribor - fotogalerie

Další kategorie

Máte dotaz? 721 154 494, 604 227 789, 777 147 717