Přejdi na obsah Přejdi na navigaci

ÚvodZájezdy a dovolenéPodle oblastiStrunjan

Zájezdy a dovolené - oblast Strunjan

Poloostrov Strunjan je známý pro svou jedinečnou přírodu a bohaté kulturní dědictví. Severní strana poloostrova je výjimečná díky svému obrovskému útesu, geologickými jevy, středomořskou vegetací a rozmanitostí mořských druhů. Směrem k jihu se okolí mění na zemědělské půdy, které postupně klesají ke Strunjanské solné pánvi. Více o oblasti…

V současné době nemáme pro tuto kategorii žádné nabídky.

Informace o oblasti

Poloostrov Strunjan je známý pro svou jedinečnou přírodu a bohaté kulturní dědictví. Severní strana poloostrova je výjimečná díky svému obrovskému útesu, geologickými jevy, středomořskou vegetací a rozmanitostí mořských druhů. Směrem k jihu se okolí mění na zemědělské půdy, které postupně klesají ke Strunjanské solné pánvi.

Oblast táhnoucí přes slovinské pobřeží, mezi městy Izola a Piran zahrnující solnou pánev a okolní kopce byla poprvé vyhlášena přírodním parkem v roce 1990. V roce 2004 přírodní park přešel pod státní ochranu.

Strunjanské solné pánve

Solné pánve se skládají z odpařovacích nádrží, což jsou mělké rybníky navrženy k produkci soli z mořské vody. Období sklizně trvá od června do září.

Solné pánve byly vytvořeny vytvořené lidskou činností a jako takové jsou technickou, přírodní a estetickou zvláštností.

Sůl získaná z těchto pánví nebyla vždy tak čistě bílá jako dnes. Někdy se solí smíchala hlína a z tohoto důvodu měla sůl nahnědlou barvu, v tomto případě sůl nebyla určena k prodeji.

Strunjanský útes

Útes je 80 m vysoký a tvoří ho měkké flyšové vrstvy, které jsou léta tvarovány větrem a deštěm. Spodní část je zjemněná neustálým působením moře, zatímco vrchní část je drsnější. Vhledem ke geologickým a geomorfologickým vlastem útesu a k velké biologické rozmanitosti a skutečnosti, že útes reprezentuje nejdelší nepřerušenou část přírodního pobřeží v celém zálivo, hraje rezervace Strunjan velmi důležitou roli. A to roli v zachování našeho přírodního dědictví, jakožto i v zachování ekologické stability a biologické rozmanitosti v tomto zálivu.

Borovicová alej

Borovicová alej je první věc, kterou uvidíte po příjezdu do Strunjanského parku. Přesné datum, kdy byly stromy vysázeny, není známé. Nicméně místní říkají, že to bylo někdy mezi léty 1920 a 1930. Borovicová alej tvořena 116 stromy je nejlépe zachována alej v celém Slovinsku. Bohužel 10. srpna 2008 silný vítr vytrhnul jeden ze stromů a několika stromům zničil větve. Nyní se ekologové snaží o navrácení původní podoby stromů.

Další kategorie

Máte dotaz? 721 154 494, 604 227 789, 777 147 717